Negocjowanie warunków kredytu

Negocjacje  z bankiem są jak najbardziej wskazane. W dobie dzisiejszej konkurencji na rynku takie rozmowy są na porządku dziennym. Bank udzielając kredytu, doskonale zdaje sobie sprawę, że o klienta trzeba walczyć, dlatego pozwala negocjować niektóre elementy wpływające na ostateczne koszty kredytu.

Każdy bank oferuje różne warunki kredytowe. Jedni mają wyższe oprocentowanie, inni wyższą prowizję. Wydaje się, że negocjacje są niemożliwe, ponieważ banki nie liczą się aż tak ze swoimi klientami. W rzeczywistości jednak może okazać się inaczej. Jeśli więc wybraliśmy konkretną ofertę, warto negocjować z bankiem warunki umowy.

Prowizja, marża czy inne opłaty typu: opłata za przedterminową spłatę, opłata za zmianę waluty to koszty kredytu, które jak najbardziej podlegają negocjacjom. Najistotniejszym parametrem jest marża kredytu hipotecznego. To nic innego jak zysk banku, który decyduje o wysokości miesięcznej raty. Dlatego też ten koszt kredytu może ulegać zmianom. Jego różnice w głównej mierze zależą od tego, jak wysokie będzie zadłużenie. Najczęściej niska marża dotyczy kredytów mieszkaniowych. Nieco wyższe są dla kredytów konsolidacyjnych i pożyczek hipotecznych. By wynegocjować naprawdę niską marżę, warto mieć dość duże oszczędności, które posłużą za wkład własny, duże dochody i aktywnie korzystać z wielu produktów oferowanych przez bank.

Banki ustalają również pewne sztywne procedury, których zmiana nie podlega dyskusji. Z praktyki wynika, że zamiana rat równych na malejące czy przystąpienie osoby trzeciej do kredytu nie ma miejsca w negocjacjach z kredytodawcą. Podobnie jest z zamiarem zamiany hipoteki. To przykłady sytuacji, w których pojedynek z bankiem jest bardzo trudny.
Zawsze warto próbować negocjować warunki kredytu z bankiem, ponieważ pracownicy banku posiadają pewien luz decyzyjny. Jednak największe możliwości negocjacji mają ci, którzy biorą duży kredyt hipoteczny i dodatkowo mają przy tym wysokie dochody. Na specjalne traktowanie mogą liczyć także stali klienci banku.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Alina Gazda

 

© 2017 Twój Ekspert Finansowy