Negocjacje  z bankiem są jak najbardziej wskazane. W dobie dzisiejszej konkurencji na rynku takie rozmowy są na porządku dziennym. Bank udzielając kredytu, doskonale zdaje sobie sprawę, że o klienta trzeba walczyć, dlatego pozwala negocjować niektóre elementy wpływające na ostateczne koszty kredytu.

Każdy bank oferuje różne warunki kredytowe. Jedni mają wyższe oprocentowanie, inni wyższą prowizję. Wydaje się, że negocjacje są niemożliwe, ponieważ banki nie liczą się aż tak ze swoimi klientami. W rzeczywistości jednak może okazać się inaczej. Jeśli więc wybraliśmy konkretną ofertę, warto negocjować z bankiem warunki umowy.

Źródło dochodów: żona - wynagrodzenie w PLN, mąż wynagrodzenie w Euro,

Cel: zakup mieszkania na rynku wtónym w kredycie w PLN

Rozwiązanie: Wybranie banku, który uwzględnia dochody w Euro, przy udzielaniu kredytu w PLN. Przystąpienie do Unii Europejskiej spowodowało, rozszerzenie możliwości zarobkowych Polaków. Coraz częściej zdażają się gospodarstwa domowe, gdzie dochody są w złotówkach, jak i w innych walutach. Zawirowania z frankiem szwojcarskim spowodowały, że Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendacje dla banków, by udzielały kredytów tylko w walutach, w której zarabiają. Mimo, to istnieje możliwość kredytu w złotówch w gospodarstwach, gdzie są dochody w złotówkach i innej walucie.

Agata Żehaluk

Podczas kupowania nieruchomości powinniśmy korzystać z pomocy osoby która sprawdzi dokumenty nieruchomości.

Mianowicie na pierwszy ogień powinna iść KW- księga wieczysta nieruchomości, ponieważ w tym dokumencie można sprawdzić kto jest rzeczywistym właścicielem, jak również czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

Kiedy kupujemy mieszkanie z obciążeniem hipotecznym pamiętajmy, aby otrzymać od sprzedającego pisemną zgodę - deklarację z banku, że po spłacie hipoteki bank, który był wcześniej wpisany  zostanie wykreślony.

Monika Piwowarczyk

Odsetki to główny koszt kredytu mieszkaniowego. Wysokość kwoty odsetek, jaką w całym okresie kredytowania zapłacimy uzależniona jest od długości okresu kredytowania, wysokości oprocentowania i wariantu spłaty rat.

Odsetki od kredytu mieszkaniowego naliczane są w stosunku rocznym od salda zadłużenia, czyli od wysokości kapitału pozostającego do spłaty, a rozliczane w formie comiesięcznej raty zawierającej również część kapitałową.

Na wielkość odsetek bieżących wpływ ma oczywiście oprocentowanie, które składa się z dwóch elementów. Po pierwsze z elementu stałego, czyli marży banku i po drugie zmiennego, czyli poziomu stóp referencyjnych takich jak WIBOR. Stopy referencyjne z kolei, to oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie wzajemnie środki finansowe – cena pieniądza na rynku.

Kredyty hipoteczne to najtańsze źródło finansowania zakupu nieruchomości przez firmę.

Kredyt hipoteczny dla firm działa na takiej samej zasadzie jak ten przeznaczony dla indywidualnych odbiorców, którzy kupują na przykład mieszkanie. Firma przeznacza środki z kredytu hipotecznego, na zakup nieruchomości, ustanawiając hipotekę jako zabezpieczenie zobowiązania. Zabezpieczenie hipoteczne jest dla banków bezpieczne, co zmniejsza ryzyko udzielenia takiego kredytu. Mniejsze ryzyko wpływa na cenę kredytu, czyli firma może liczyć na niższe oprocentowanie, niż w przypadku innego rodzaju kredytów, gdzie zabezpieczenia hipotecznego nie ma.

© 2017 Twój Ekspert Finansowy